O czym warto pamiętać projektując meble kuchenne.

Każdy z nas marzy o pięknych i idealnych meblach kuchennych. Planując kuchnie zwracamy uwagę na eleganckie fronty, nowoczesny design oraz sprzęty AGD. Jednak nie zapominajmy, że jest ona miejscem pracy. Kuchnia jest pomieszczeniem gdzie niektórzy z nas spędzają kilka godzin dziennie – niezależnie od tego czy lubimy gotować, czy mamy na to czas, czy jesteśmy panią domu czy korzystamy z kuchni okazjonalnie – powinna ona być jak najbardziej wygodna, funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb. Zamiast bezsensownie miotać się po źle zaplanowanej kuchni już dziś skupmy się na jej prawidłowym zaplanowaniu. Poniższe porady ułatwią stworzenie funkcjonalnej kuchni w twoim domu tak abyś mógł przez długie lata czerpać przyjemność z użytkowania mebli kuchennych! Linki

Na co należy zwrócić uwagę planując swoją wymarzoną kuchnię?

Przebieg Pracy

Gotowanie oraz praca w kuchni wymaga od nas często wykonania wielu różnych i powtarzalnych czynności. Bardzo ważne jest, abyśmy przemyśleli dokładnie jaka jest kolejność ich realizacji oraz jakie produkty i akcesoria będą nam potrzebne. Mając na uwadze przebieg naszej pracy w planowaniu mebli kuchennych zmniejszymy odległości pokonywane w kuchni. Dobry projekt kuchni powinien zawierać podział poszczególnych obszarów pracy na strefy, w skład których wchodzą produkty i akcesoria. Możemy wyróżnić następujące strefy w kuchni: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i na końcu gotowania/pieczenia.

Wygoda

Projektując meble kuchenne na wymiar warto zadbać o właściwą postawę naszego ciała podczas wykonywania codziennych czynności w taki sposób aby nie obciążać zbytnio kręgosłupa, nawet przy wydłużonym czasie pracy. Należy wyeliminować zbędne schylanie, klękanie i inne obciążające pozycje ciała. Wpływ na komfort użytkowania kuchni ma także wysokość blatu roboczego, którą należy dopasować do swojego wzrostu dlatego dla osób wysokich zalecamy meble kuchenne na wyższych nogach i cokole – dziki temu praca w kuchni będzie znacznie przyjemniejsza. Znaczenie ma także rodzaj szafek, jaki wybierzemy. Szafki dolne z drzwiami uchylnymi zastąpić można szafkami z szufladami z pełnym wysuwem. W ten sposób zapewnimy sobie wygodny i nieograniczony dostęp do produktów spożywczych i przyborów kuchennych. Szafki górne z drzwiczkami uchylnymi warto zastąpić frontami podnoszonymi do góry stosując np podnośniki AVENTOS firmy BLUM bądź inne. Dzięki nim front zniknie z pola roboczego, co ułatwi przemieszczanie się i ruchy w kuchni.

Przestrzeń

Ilość potrzebnego miejsca do przechowywania produktów kuchennych to kwestia indywidualna dla każdego z klientów. Zwykle zależy ona od wielkości rodziny, zwyczajów zakupowych i nawyków dotyczących gotowania. Planując meble do kuchni musimy również zastanowić się, jak zmienią się nasze potrzeby w ciągu kliku najbliższych lat – w zależności jak długo planujemy korzystać z zamawianych mebli kuchennych. Jeśli nasza przestrzeń do przechowywania jest niewystarczająca, istnieją rozwiązania aby ją zwiększyć. Zastosowanie głębszych, wyższych lub szerszych szuflad czy szafek górnych bądź wysokich słupków daje zadowalające rezultaty. Zastanawiając się, jakie produkty będziemy przechowywali w danym miejscu, mamy możliwość zastosować rozwiązania, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie danej przestrzeni. Szafka cargo z wysuwanymi szufladami to rewelacyjny sposób zagospodarowania przestrzeni, który pomieści zapasy dla całej rodziny. Jeśli dodatkowo szuflady wyposażymy w system organizacji, utrzymanie porządku i znalezienie konkretnej rzeczy stanie się o wiele przyjemniejsze.

Ergonomia

Subtelnie otwierające się systemy i fronty szafek, płynnie wysuwające się szuflady, oraz delikatne i ciche domykacze drzwi szafek i szuflad to cechy nowoczesnej i komfortowej kuchni. Z pomocą przychodzą rozwiązania takich firm jak Blum czy Peka. Nie wyobrażamy sobie dziś projektu kuchni bez cichego domykania drzwiczek, systemów wspomagających otwieranie, unoszenie, wysuwanie oraz zamykanie wszystkich możliwych szafek. Niezależnie czy podobają się nam uchwyty zewnętrzne, frezowane czy systemy na dotyk jesteśmy wstanie dopasować każde rozwiązanie do państwa potrzeb.